Serwis Tłumacza


Make Text BiggerMake Text SmallerReset Text Size
Drukuj E-mail

Ćwiczenie 4
(interpunkcja)

 

Popraw interpunkcję (usuń zbędne przecinki, wstaw brakujące) w poniższych zdaniach i dłuższych wypowiedziach pochodzących z różnych tekstów opublikowanych w internecie. Większość z nich zawiera także rozmaite inne błędy językowe. 

 

 

Jacek Pączek, dyrektor Hitachi, przekonuje, że uczelnie nie umieją, albo nie chcą rozmawiać z firmami o przyszłości.

Wkrótce po zaginięciu okrętu, jedna z rodzin zaginionych marynarzy ustanowiła nagrodę dla osoby, która odnajdzie wrak.

O tym, kto obejmie tę funkcję nie powinny przesądzać względy personalne.

Wszystko to, ma na celu ograniczenie piractwa, poprzez dystrybucję wiarygodnej i pewnej informacji w jaki prosty sposób możemy zobaczyć dany film legalnie.

Zasadniczym pożytkiem gospodarczym lasów jest produkcja drewna. Ponadto, dostarczają one znaczną ilość owoców i jagód leśnych (borówki, żurawiny, jeżyny) grzybów, jak i ziół leczniczych.

Jeśli więc udostępniasz cokolwiek w Google Docs i masz uaktywnioną opcję "Let people edit without signing in" to musisz mieć świadomość, że dokumenty nie są bezpieczne. Dostęp do nich jest równie łatwy, jak w dowolnym publicznym mechanizmie Wiki (szczególnie, jeśli plik jest osadzony na stronie lub jeśli opublikowałeś gdzieś odnośnik do niego).

W drogerii obok, doradca ds. chemii na moje pytanie, czy mógłby znaleźć mi jakąś piankę do golenia do delikatnej skóry wybrał mi produkt, który najlepiej będzie pasował do moich indywidualnych wymagań.

Taki doradca, tuż po skończonych studiach i 4 godzinach szkoleń stawał się bardziej wybitny i biegły w sprawach finansowych, niż ludzie z kilkunastoletnim stażem na rynku.

Wystarczyło kilka miesięcy bessy, żeby okazało się, że doradcy tak naprawdę niczego nie doradzali tylko oferowali klientom wybór.

Z naszej strony proponujemy bojkot chciwych sprzedawców używanych telefonów komórkowych, którzy nie rozumieją co to są wysokie standardy świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Ci, którzy ściągają pliki nielegalnie stanowią 45 proc. wszystkich klientów, kupujących płyty.

Co ciekawe, Windows 7 działał całkiem sprawnie, mimo, iż wydajność komputera została oceniona przez aplikację diagnostyczną Windows Experience Index na zaledwie 1,2 punktu.

Wbrew nie najlepszym nastrojom w gospodarce, towarzyszy nam niezłomna wiara, że jakoś uda się przetrzymać bolesny credit crunch. Dla wielu z nas nadchodzi też czas wielkich porządków i gruntownych zmian. Przed tymi zaś, którzy stoją na rozdrożu, ważka decyzja. Porzucić dotychczasowe życie emigranta i wrócić do kraju, czy dalej szukać swojego szczęścia na Wyspach?

Uważałem, że trzeba samemu rozwiązywać problemy. Nie wywlekałem, ani nie wynosiłem tego poza klasę, do dyrektora czy pedagoga.

Słowa listu, ogłoszonego na blogu Di Pietro wywołały konsternację i oburzenie. Jeden z przywódców koalicji rządowej Maurizio Gasparri skwitował: "Mamy pośród nas wariata".

"To, co dzieje się w naszym kraju, co robi obecny rząd wydaje się bardziej powielaniem wzorów niemieckiej partii narodowo-socjalistycznej w latach 30. niż demokracji, opartej na prawie" - napisał Di Pietro apelując do prezydenta o interwencję i obronę demokratycznych zasad państwa.

W związku z tym, kampania reklamowa tego filmu również nie może być konwencjonalna i jednowymiarowa. Ma dwa oblicza - dwa rożne kierunki promocji, których odzwierciedleniem są dwa różne layouty plakatów. Pierwszy plakat Popiełuszki przygotowany został w konwencji, której użyli również twórcy plakatu Księżnej albo Walkirii i niewiele osób wie, że nasz projekt powstał zanim zostały upublicznione layouty do Księżnej i Walkirii. Poprzez plakat, chcieliśmy pokazać w niekonwencjonalny, a zarazem czytelny sposób istotne cechy filmu oraz postaci, której losy film przedstawia.

W trakcie badań, naukowcy z Sheba Medical Center w Tel Awiwie, odkryli guza, który uciskał pień mózgowy chłopca. Po specjalistycznej operacji dzięki, której udało się usunąć niebezpieczną dla życia tkankę, jego stan pozostał stabilny. Niestety, w samym mózgu chłopaka odkryto drugi zrakowaciały guz, który operacyjnie jest nieusuwalny. O sprawie napisało we wtorek amerykańskie pismo naukowe PLoS. Według naukowców pojedynczy przypadek zachorowania, nie jest powodem do wstrzymania prac nad terapiami komórkowymi.

Zdaniem kopalni postanowienie SKO zostało wydane z naruszeniem obowiązujących przepisów. Przede wszystkim zostało podpisane przez inny skład SKO w Koninie, niż wymieniony w sentencji orzeczenia skład orzekający. W postanowieniu SKO wskazano, że zachodzi prawdopodobieństwo, iż decyzja wójta dotknięta jest wadą prawną. Tymczasem w uzasadnieniu postanowienia nie ma ani jednego zdania, z którego wynikałoby w oparciu o jakie przesłanki SKO uznało prawdopodobieństwo wadliwości decyzji wójta za realne.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię to sprawa staje się bolesna jeśli dokładnie spojrzymy na sumę kredytu jaką jesteśmy winni do banku w przeliczeniu do PLN. Nawet jeśli rata nam spadła to saldo zadłużenia mogło mocno wzrosnąć. Jeśli ktoś pożyczył 300 tys. zł w CHF w najgorszym momencie czyli w lipcu 2008r. (wtedy kurs po jakim były wypłacane kredyty osiągał poziom nawet 1,91 zł za jednego franka) dziś jest winny dla banku 514 tys. zł. Jeśli w tym samym czasie ktoś pożyczył 600 tys. zł to jest dla banku winny już ponad 1 mln zł!

Nowy iPod shuffle został pozbawiony nie tylko wyświetlacza, ale i tradycyjnych, zamontowanych na obudowie przycisków. Zamiast nich, ma pilota będącego częścią kabla słuchawek, co pozwoliło Apple jeszcze bardziej zmniejszyć wymiary odtwarzacza. To rozwiązanie budzi jednak pewna kontrowersje. Do niedawna, dotyczyły one głównie ergonomii.

Można więc oczekiwać, że także trend cenowy w naszym kraju podąży w kierunku wyznaczonym przez rynek amerykański, tym bardziej, że przy obecnej średniej miesięcznej sprzedaży, zapasów nowych mieszkań starczy na 17 miesięcy.

Ponieważ nie wiadomo, które aktywa i w jakim stopniu są "puste", wobec powszechnego braku zaufania inwestorów do siebie, obserwujemy zjawisko ucieczki inwestorów od wszystkich aktywów jakimi dysponują, siłą rzeczy również od tych dobrych. Przy takim popycie na pieniądz jest go ciągle za mało, dlatego też szef Fedu Ben S. Bernanke zasila system w płynność.

Rozgrywka w golfie polega na zaliczeniu przez zawodnika wszystkich dołków na polu. Zaliczanie dołka zaczyna się od tee, gdzie znajduje się oznakowane miejsce, na którym umieszcza się piłkę. Po pierwszym uderzeniu kijem w piłkę, piłka wykonuje lot w powietrzu i ląduje gdzieś na pasie do dołka. Zawodnik przemieszcza się do miejsca gdzie piłka się zatrzymała i wykonuje kolejne uderzenie. Cykl ten jest powtarzany aż do momentu umieszczenia piłki w dołku. Gdy gracz zdoła umieścić piłkę w dołku przy użyciu mniejszej liczby uderzeń niż liczba nominalna dołka otrzymuje punkty dodatnie równe różnicy uderzeń i liczby nominalnej (par). Gdy wykona w tym celu więcej uderzeń niż wynosi liczba nominalna (par) dostaje punkty ujemne liczone na tej samej zasadzie co punkty dodatnie. Po przejściu zawodnika przez wszystkie dołki zlicza się jego punkty.

ODPOWIEDZI  Odpowiedzi

 

 

 
poradkk

Tłumaczenie filmów

Słownik budowlany