Christian Douglas Kozłowska
Difficult Words in Polish-English Translation

 

Ocena: 9/10

Tytuł książki właściwie wszystko wyjaśnia: jest to zbiór około stu haseł problemowych omawiających polskie wyrazy i wyrażenia, których przekład na język angielski nastręcza szczególnych trudności. Są tu więc typowe false friends (jak genialny czy program TV) i inne drobiazgi językowe (jak liczba mnoga słowa person czy przysłówek rzadziej), którym autorka poświęca tylko po parę zdań, ale są też i dłuższe rozprawki z tabelkami, zestawieniami i dziesiątkami przykładów, analizujących rozmaite aspekty i niuanse znaczeniowe (jak wyrażenie sprawiać, że czy jeszcze/już). Wiele haseł niewątpliwie może pomóc w tłumaczeniu wytworów rodzimej biurokracji z jej wszystkimi działalnościami na terenie w charakterze i uzasadnieniami uwarunkowanymi środkami (zabrakło co prawda obrzydliwego na dzień dzisiejszy, ale zapewne dlatego, że karierę wyrażenie to zrobiło dopiero w ciągu ostatnich kilku lat, a książkę wydano w roku 1998).

Do paru drobiazgów można by się przyczepić. Na przykład hasło kilkadziesiąt zostało potraktowane nieco po macoszemu (zwłaszcza w porównaniu z sąsiednim, bardzo obszernie opracowanym kilkanaście), a w haśle krajowy brakuje najbardziej oczywistego angielskiego odpowiednika domestic, po który najczęściej sięgnie niedoświadczony tłumacz. Tu i ówdzie zdarzają się też kłujące w oczy literówki (np. consegnently), do niektórych zaś proponowanych tłumaczeń mogliby mieć zastrzeżenia nie tylko kognitywiści (all-inclusive rate w hotelu to coś więcej niż nocleg łącznie z wyżywieniem).

Tak czy owak jest to pozycja naprawdę bardzo cenna, rzeczywiście przydaje się w pracy i ze wszech miar warto ją polecić każdemu, kto zajmuje się tłumaczeniami na język angielski. Można tylko żałować, że autorka nie zdążyła przed śmiercią opracować większej liczby haseł.

grudzień 2002

© by Arkadiusz Belczyk 2002